Parametry jakościowe energii elektrycznej, która jest dostarczana do naszych mieszkań oraz zakładów pracy są uzależnione w dużej mierze od prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji elektrycznej, a także od poprawnego funkcjonowania urządzeń podłączonych do sieci energetycznej.
Parametry energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców, są określone w normach i przepisach krajowych. Na chwilę obecną napięcie znamionowe 230 V powinno być w zakresie nie przekraczającym 207 V ÷ 253 V, co odpowiada wartościom -10% oraz +15% napięcia znamionowego. W sieci elektroenergetycznej występują jednak różnego rodzaju zakłócenia związane zarówno z pracującymi w niej urządzeniami, jak i przyczynami zewnętrznymi. Zakłócenia te na ogół mają charakter krótkotrwały, lecz mimo to mogą spowodować poważną awarię lub zablokowanie systemu.
Kompatybilność oznacza zgodne współistnienie. Kompatybilność elektromagnetyczna (ang. EMC - Electromagnetic Compatibility) jest to, zdolność urządzenia elektrycznego lub elektronicznego do prawidłowej pracy w środowisku elektromagnetycznym bez emitowania zaburzeń pola elektromagnetycznego.
Zaburzenie elektromagnetyczne EMI (Electromagnetic Interferences) zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oznacza zjawisko elektromagnetyczne, które może zakłócać pracę urządzeń.
Zjawiska mające wpływ na EMC:
Przykładowo, zapady napięcia mogą być przyczyną braku transmisji sygnałów lub błędów w ich wzajemnym przekazie. Szczególnie podatne na te zaburzenia są programowalne sterowniki logiczne PLC. W instalacjach szeroko pojętego bezpieczeństwa ma to bardzo duże znaczenie. Nie do zaakceptowania byłaby sytuacja w której sygnał alarmu np. pożarowego z czujki dymu, zostaje zignorowany przez centralę sygnalizacji pożaru. Urządzenia te mają zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa chronionego obszaru i jakakolwiek ich awaria związana może być ogromnymi stratami mienia, a nawet zagroźić życiu ludzi. Zapady napięcia charakteryzowane są jako krótkotrwałe obniżenia napięcia, natomiast zaniki napięcia to krótkotrwałe wyłączenia napięcia.
W ramach kompatybilności elektromagnetycznej rozróżnia się emisję zaburzeń i odporność urządzenia na zaburzenia.
Ze względu na sposób emitowania zaburzeń, wyróżnia się emisje zaburzeń przewodzonych - do kilkudziesięciu MHz (Conducted EMI) i promienowanych - powyżej kilkudziesięciu MHz (Radiated EMI).
Szacuje się, że 10% ceny wszystkich elementów współczesnego urządzenia stanowią koszty związane z koniecznością zastosowania komponentów, potrzebnych do zapewnienia jego poprawnej pracy z punktu widzenia kompatybilności elektromagnetycznej.
Dyrektywa EMC "Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE" (http://eur-lex.europa.eu), dotyczy wyrobów elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek.
Aparatura oraz instalacja stacjonarna przed wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku podlega obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami.