INSTALACJE LCN

Inteligentna instalacja LCN (Local Control Network) jest systemem przewidzianym do zarządzania inteligentnymi budynkami. Działa na standardowej instalacji elektrycznej, wykorzystując typowe kable elektryczne. Potrzebne są tylko głębsze puszki podtynkowe oraz jedna dodatkowa żyła do przesyłania danych (oznaczona literą D na rysunku), łącząca moduły umieszczone w puszkach oraz w tablicy rozdzielczej.


Rys. Schemat orientacyjny połączeń LCN

Technologia LCN została wprowadzony na rynek w roku 1994 przez firmę Issendorff Mikroelektronik GmbH z Rethen koło Hanoveru.

System LCN obsługuje się za pomocą przycisków standardowych lub wielofunkcyjnych przycisków EiB. Każdy przycisk można zaprogramować na wykonanie trzech rozkazów, dla naciśnięcia krótkiego, długiego oraz zwolnienia. Możliwe jest także sterowanie za pomocą panelu dotykowego albo za pomocą pilotów na podczerwień. Urządzniami wykonawczymi są moduły LCN w wersjach podtynkowych umiejscowione w głębszych puszkach elektrycznych oraz moduły montowane w tablicy rozdzielczej.

LCN - PRO

LCN-PRO jest oprogramowaniem konfiguracyjnym działającym w systemie Windows. Pracuje w trybach offline i online. Umożliwia parametryzację modułów sieci, zaplanowanie całych instalacji w biurze i następnie wgranie ich na budowie do poszczególnych modułów. Oprogramowanie ma wbudowane funkcje do sprawdzania i protokołowania sieci LCN.

LCN-PRO ustala automatycznie wszystkie informacje dotyczące parametryzacji

Po parametryzacji informacje są zapisywane bezpośrednio w pamięci modułów LCN. Ma to taką zaletę, że nie jest wymagany zewnętrzny bank danych podczas logowania się w sieci LCN za pomocą komputera PC.

Odczytywanie parametryzacji zainstalowanych modulćw LCN odbywa się w trybie online. Interfejsu łączącego sieć LCN z PC nie ma w zestawie. Dziewięciobiegunowe przyłącze 232 (COM 1 lub COM2) komputera PC. Nie potrzeba dodatkowych kart lub sterowników.

Sterowanie całego budynku można zapisać w pamięci komputera i w razie potrzeby ponownie wgrać. Do zakresu funkcji należy również zarządzanie bankiem danych dla programowania często stosowanych funkcji, aby nie było potrzeby kilkukrotnego programowania tych samych funkcji. Kopiuje się je tylko za pomocą „drag&drop". Całe oprogramowanie można obsługiwać na klawiaturze.


Kody - nr kart do kontroli dostępu lub pilotów podczerwieni obsługiwanych przez system*)



*)Zrzut ekranu udostępniony przez LCN-Polska Biuro Wielkopolska