ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 3 listopada 1998 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu
budowlanego.
(Dz. U. Nr 140 poz. 906 z dnia 20 listopada 1998 r.)
Na podstawie art. 34 ust. 6 pkt l ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. -Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 100, poz. 465, Nr 106, poz. 496 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 111, poz. 726 oraz z 1998 r. Nr 22, poz. 118 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
(Wybrane fragmenty)
Rozdział 1. Przepisy ogólne
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, stanowiącego podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, i nie ogranicza zakresu opracowań projektowych w stadiach poprzedzających opracowanie projektu budowlanego, wykonywanych równocześnie (np. projekt technologiczny) oraz na potrzeby związane z wykonywaniem robót budowlanych.
§ 2.
...
-
- Dopuszcza się oprawę projektu budowlanego w tomy ...
- Projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach.
...
Rozdział 3. Projekt zagospodarowania działki lub terenu
§ 8.
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopiach aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Część opisowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem §7 powinna określać;
- przedmiot inwestycji, a w wypadku zamierzenia budowlanego złożonego z wielu obiektów budowlanych - zakres całego zamierzenia oraz kolejność realizacji obiektów,
- istniejący stan zagospodarowania działki lub terenu z omówieniem przewidywanych w nim zmian, w tym adaptacji i rozbiórek - tylko w zakresie niezbędnym jako uzupełnienie części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu,
- projektowane zagospodarowanie działki lub terenu, w tym urządzenia budowlane związane z obiektem, układ komunikacyjny, sieci uzbrojenia terenu (z przeciwpożarowym zaopatrzeniem wodnym), ukształtowanie terenu i zieleni - tylko w zakresie niezbędnym jako uzupełnienie części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu.
- Cześć rysunkowa, o którei mowa w ust. 1. sporządzona na jednej mapie zgodnie z §7 powinna określać:
- położenie (orientację) działki lub terenu.
- granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów i urządzeń oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości oraz strefyochronne.
- ...
- ...
- ...
- ...
- ...
- układ sieci elektrycznych przedstawiony z nawiązaniem do sieci zewnętrznych, określający sieci zasilające instalacje i urządzenia elektryczne oraz sieci i urządzenia telekomunikacyjne, z oznaczeniem charakterystycznych elementów oraz symboli i wymiarów.
§ 10.
Projekt zagospodarowania działki budowlanej lub terenu powinien być sporządzony na mapie w skali dostosowanej do rodzaju i wielkości obiektu lub całego zamierzenia budowlanego i zapewniającej ich należytą czytelność.
Rozdział 4
§ 11.
- Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
- Opis techniczny, o którym mowa w ust. l, sporządzony z uwzględnieniem §7 powinien określać;
- przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego, jego kubaturę i zestawienie powierzchni.
- ...
- ...
- ...
- w stosunku do obiektu usługowego, produkcyjnego lub technicznego -podstawowe dane technologiczne oraz współzależności urządzeń i wyposażenia związanego z przeznaczeniem obiektu i jego rozwiązaniami budowlanymi.
- ...
- rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, umożliwiające użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń; sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, teletechnicznych, odgromowych, a także sposób powiązania instalacji obiektu z sieciami zewnętrznymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, uzasadnienie doboru, rodzaju i wielkości urządzeń,
- rozwiazania i snosób funkcjonowania zasadniczych urządzeń instalacij technicznych, w tym przemysłowych, i ich zespołów tworzących całość techniczno-użytkową, decydującą o podstawowvm przeznaczeniu obiektu.
- charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego, z wyjątkiem obiektów wymienionych w art. 20 ust 3 pkt 2. wskazującą w szczególności:
- bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z
wyłączeniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem obiektu,
- ...
- parametry sprawności energetycznej instalacji grzewczej i innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę cieplną obiektu, w tym wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
- dane wykazujące, że przyjęte w projekcie rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii, zawarte w przepisach techniczno-budowlanych i w obowiązujących Polskich Normach.
§ 12.
- Część rysunkowa, o której mowa w §11 ust. l, sporządzona z uwzględnieniem §7 powinna przedstawiać:
- widoki boczne (elewacje), a także widok z góry, w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy obiektu oraz jego wyglądu zewnętrznego ze wszystkich widocznych stron, z określeniem graficznym lub opisowym (na rysunku) elewacyjnych materiałów budowlanych i kolorystyki elewacji,
- rzutv wszystkich charaktervstvcznvch poziomów obiektu, w tym przekrycia oraz przekroje podłużne (profile) i poprzeczne, przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu - konieczne do przedstawienia:
- układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu,
- ...
- współzależności między elementami budowlanymi obiektu, urządzeniami technologicznymi, przemysłowymi i innymi, dla których obiekt stanowi obudowę lub konstrukcję nośną,
- budowli przemysłowych i innych tworzących samonośną całość techniczno-użytkową, jak komin, zbiornik, kolumną rafinacyjna, z podaniem niezbędnych wymiarów, w tym zewnętrznych w planie i w pionie, z nawiązaniem do poziomu terenu, przestrzeni wewnętrznych obiektu, w szczególności pomieszczeń, ustroju konstrukcyjnego, przekrojów jego elementów, a także urządzeń, o których mowa pod lit. d), oraz gabarytów (obrysu) urządzeń technologicznych, o których mowa pod lit, c),
- ...
- podstąwowe urządzenia instalacji technicznych, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na rysunkach, o których mową w pkt 2 lit. c),
- zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym:
- ...
- instalacje i wyposażenie elektryczne oraz instalację odgromową,
- instalacje i urządzenia ochrony przeciwpożarowej określone w przepisach szczególnych, wraz ze sposobem powiązania instalacji obiektu z sieciami (urządzeniami) zewnętrznymi, uwidocznione na rzutach i przekrojach pionowych obiektu, co najmniej w formie odpowiednio opisanych schematów.
- Cześć rysunkowa określona w ust. l powinna być zaopatrzona w niezbędne oznaczenia graficzne i wyjaśnienia opisowe umożliwiające jednoznaczne odczytanie projektu.
- Część rysunkową projektu przebudowy obiektu budowlanego powinna wyróżniać graficznie stan istniejący.
§ 13.
- Część rysunkowa, o której mowa w §12 ust, l, powinna być sporządzona w skali dostosowanej do specyfiki i charakteru obiektu budowlanego oraz stopnia dokładności oznaczeń graficznych na rysunkach, jednak nie mniejszej niż:
- 1 : 200 dla obiektów budowlanych o dużych rozmiarach,
- 1 : 100 dla pozostałych obiektów budowlanych i wydzielonych części obiektów wymienionych w pkt l,
- 1 : 50 dla obiektów lub ich wydzielonych części podlegających przebudowie lub modernizacji.
- W stosunku do obiektu budowlanego liniowego należy dobierać skale rysunków dostosowane do potrzeb realizacyjnych obiektu i umożliwiające odwzorowanie obiektu z dokładnością zapewniającą czytelność projektu.
Projekt instalacji elektrycznej powinien wobec powyższego zawierać;
- stronę tytułową;
- opis techniczny;
- obliczenia;
- wyniki obliczeń zestawione w tablicy;
- tabelę z zestawieniem zaprojektowanych materiałów i urządzeń, zawierającą ich oznaczenie w projekcie, typ, producenta i ilość;
- plan montażowy rozdzielnicy;
- schemat złączą kablowego;
- mapkę geodezyjną z zaprojektowanymi trasami linii zasilających;
- schemat ideowy instalacji;
- plany instalacji na podkładach budowlanych;
- plan instalacji piorunochronnej;
- ilustracje sposobu pokonywania przeszkód terenowych przez linie zasilającą.